Първата съставка, която някога започнах да избягвам, много преди дори да знам за феноксиетанол или SLS/SLES беше бронопол или срещаният в етикетите като 2-бромо-2-нитропропан-1,3-диол. Не съм говорила досега за него, защото е консервант, използван масово главно в продукти, произведени в България.
Тъй като е забранен за употреба в много страни от Европейския Съюз*, след като и ние станахме страна-членка, след 2007-ма година очаквах да започне да изчезва от етикетите. Напразно. Има го в шампоани, балсами за коса, лосиони и други.
Колко е опасен?
Ако феноксиетанолът, който е най-опасен за бременни, бебета и малки деца има оценка 4 по скалата за безопасност (1=безопасен, 10=силно опасен), то бронополът има оценка 7-9.
Когато го видя в продукт, дори не дочитам етикета докрай, вече знам, че няма да го купя. Преди известно време, обаче, си купих хининова вода на Милва за да си припомня какво действие имаше върху моя скалп и дали отново, както и преди години, ще стимулира растежа на косата ми. Състав на етикета не видях (редакция – там е, вертикален и почти се слива с фона) и наивно смятах, че всичко би трябвало да е наред, затова едва сега, когато започнах да го използвам, от чисто любопитство реших отново да проверя.
Това ме изненада и не по приятен начин:
Aqua, Quinine HCI dihydrate, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol, Hexyl Cinnamal, CI 17200
Мястото на хининовата ми вода вече е в канала (съвестта не ми дава да подаря продукт с такава съставка на никого). Приемам препоръки за хининова вода без тази съставка, а междувременно ще използвам розова вода в корените след измиване.
Синоними на бронопол:
1,3-PROPANEDIOL, 2-BROMO-2-NITRO-; 1,3PROPANEDIOL, 2BROMO2NITRO; 2-BROMO-2-NITRO- 1,3-PROPANEDIOL; BRONOPOL; 2-BROMO-2-NITRO-1,3-PROPANEDIOL; 2-BROMO-2-NITROPROPAN-1,3-DIOL; 2-BRONOPOL; BETA-BROMO-BETA-NITROTRIMETHYLENEGLYCOL; BRONIDIOL; BRONOCOT; BRONOPOL
С какво е опасен?
Бронопол или 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol е антибактериален консервант, който действа като образува формалдехид в козметичните продукти. Хора, изложени на такава формалдехид-отделяща съставка могат да развият алергия към формалдехида или към самия бронопол.
Както и с други съставки, важна е концентрацията и степента и честотата на излагане, които трябва да имате предвид, когато използвате продукти, които съдържат бронопол. За мен решението е да го избягвам изцяло и да купувам продукти, които не съдържат 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol.
Допълнителна информация
Източници
Други постове за опасни съставки в козметиката
Надявам се статията Ви е полезена за да можете да вземете информирано решение за продуктите, които използвате.
Поздрави,
*Редакция: С мен се свърза Маринела Христова за уточняваща информация: