Кокоши тръни, мазоли, брадавици и папиломи са едни от най-често срещаните кожни образувания. Те изглеждат безобидни, но могат да създадат сериозен дискомфорт, особено когато се намират на места като стъпалата или ръцете. Освен физическото неудобство, често има и естетичен проблем, който кара хората да търсят решение възможно най-бързо.
Мазолът и кокошият трън са две различни кожни образувания, макар че на пръв поглед изглеждат сходно. Какви са разликите:

Мазол е удебеляване на кожата, което се получава заради продължително триене или натиск. Най-често се образува на места като ходилата, петите, дланите или пръстите на краката. Мазолът е по-широк, с неясни граници, обикновено е плосък и не много болезнен, освен ако натискът не е силен. Той е защитна реакция на кожата – начин да се предпази от нараняване. При премахване на мазола (с разтвор, лепенки, пили, изрязване), ако не се острани причината тесни и неудобни обувки, мазолът бързо се завръща отново.
Кокошият трън е всъщност вид дълбок, концентриран мазол, който се оформя като малка, твърда тапа – „жило“ от удебелена кожа. Най-често се появява на места с постоянен натиск от неудобни обувки, въпреки, че не е задължително и може да се появи по всяка част на стъпалото, както и между пръстите на краката. Прилича на малък конус с върха навътре в кожата и при натиск причинява остра, пробождаща болка. За разлика от мазолите, дори при смяна на обувките, няма да изчезне. Няма черни точици, каквито има при плантарните брадавици (по-долу).
Плантарна брадавица – вирусна (причинява се от един от всички щамове човешки папилома вирус – HPV), силно заразни.
Могат да се появят на стъпалата, както и на пръстите на ръцете.
Разликата им с кокошите тръни е, че имат повече от 1 дупчици и точици (спукани капиляри и малки кръвоносни съдове).
Накратко:
- Мазолът е реакция на кожата на натиск/триене.
- Кокошият трън и брадавиците са в резултат на вирусна инфекция.
Какво е Верутол – против кокоши трън, брадавици и папиломи
- Verrutol е турски лекарствен продукт.
- Съчетава 10% салицилова киселина и 0.5% флуорасил – активни съставки, които постепенно разрушават увредената тъкан и подпомагат естественото ѝ отделяне, без да е необходима хирургична намеса.
- Разликата с други препарати против кокоши тръни и брадавици е, че не само премахва съществуващи образувания, но има за цел и да предотврати и повторната им поява на същото място.
Опаковка
- Представлява гъста течност с остър аромат (прилича на ацетон).
- Стъклена бутилка с 15 грама медикамент и четка за нанасяне (като лак за нокти).
Начин на употреба на Верутол против кокоши трън
- Нанася се лесно и бързо изсъхва под формата на филм.
- Обикновено не предизвиква моментално раздразнение под формата на щипане и парене.
- Нанася се 2-4 пъти на ден върху всяка брадавица/кокоши трън.
- Не използвайте върху зони по-големи от 5*5см.
Моите впечатления
Предистория
- Преди 20 години „получих“ първия си кокоши трън. Беше абсолютно неочаквано, в период, когато бях със силна анемия и по-слаб имунитет. Не се появи само един, бяха цели 13, само на лявото ми стъпало. Боляха до степен, в която едва стъпвах.
- Тогава правех бани с гореща вода и дезинфекциращи медикаменти и използвах лепенки със салицилова киселина. Беше невъзможно да сложа 13 лепенки, затова избрах 4-5 най-големи кокоши тръни и слагах лепенки само на тях.
- Интересното е, че след като тези 4-5 големи кокоши тръни изчезнаха (след около месец и половина ежедневно нанасяне на лепенки в продължение на 3 дни и почивка от седмица), заедно с тях изчезнаха от само себе си и малките.
- 10-11 години след този случай се появи един малък кокоши трън на левия ми крак. По това време бях бременна с второто ни дете и не можех да използвам лентички със салицилова киселина, затова пробвах народни методи за премахване – налагане със скилидка чесън, сок от листо на смокиня; изпробвах и замразяване със специален препарат с течен азот. Неуспешно. Кокошият трън остана.
В днешни дни
След като родих, нямах свободна минута в която да се замисля за кокошия си трън и го „поносих“ няколко години, преди отново да пробвам да го отстраня с лепенки.
Този път, обаче, не действаха. Пробвах 3 различни марки – с близък до нула успех (вероятно заради мястото, където се намира кокошият ми трън, точно по средата, между „възглавничките на стъпалото“, където лепенка не прави добър контакт с кожата, за да подейства ефективно салициловата киселина. Междувременно и на другия крак излезе кокоши трън, на същото място.
Бях чувала за Verrutol (като име), но отлагах купуването му. До момента в който болката от кокошите тръни промени походката ми, от където започнаха да ме болят коленете, а от там и кръста.
Използвам от два месеца и това е опитът ми до момента:
- Нанасям 2+ пъти на ден (обикновено са точно 2) само на засегнатата област (директно върху двата кокоши тръна, както и върху два мазола – за да видя какво е действието върху тях)
- Прилагам за минимум поредни 3 дни (и после нещо се случва и забравям в следващите дни)
- Въпреки, че не нанасям всеки ден, след около седмица, кожата се излющва безболезнено (по-скоро отделя на едно парче), заедно с коренчето (жилото) на кокошия трън. Заедно с първото излющване, изчезва и болката при стъпване.
- Започвам нов цикъл от поне 3 дни за по 2 пъти на ден.
- До момента имам 3 „излющвания“ и вече не се вижда коренче. Продължавам нанасянето, за да предотвратя оформянето на ново жило.
Използвах и върху един доброкачествен фибром върху деколтето си. След 5 нанасяния по 2-3 пъти на ден, все още ефектът е нулев. Ще ъпдейтвам поста с резултати.
От къде може да се купи Верутол против кокоши трън
- турски аптеки,
- турски ФБ групи за лекарства,
- онлайн магазини и ЕМАГ
Бих ли препоръчала – ДА
Споделеното мнение и опит са лични и субективни и може да се различават от вашите впечатления от продукта.
Материалът не е в партньорство с бранд или онлайн магазин. Продуктът е закупен с лични средства.