Забелязали ли сте как с напредването в дадена сфера забравяте какви са били най-ранните Ви стъпки и трудности? Седем години по-късно имам само бегли спомени какво е да си родител на новородено (за първи път). Затова нека Ви разкажа своите проби и грешки от първите си стъпки в рисуване с акварел за начинаещи – защо е важно да изберете правилно материалите си и какво работи най-добре, ако за първи път хващате четка и водни бои.
Въпреки, че имам опит с оцветяването на фигури с акрилни бои, никога не бях рисувала с акварел. До една хладна сутрин в началото на януари (08.01.2021), когато ми излезе реклама в YouTube на безплатен четиридневен маратон по рисуване за начинаещи, в която обещанието беше да видим колко е лесно да започнем да рисуваме и да получаваме удоволствие от процеса. Винаги съм избягвала рисуването, защото си мислех, че е трудно, че задължително трябва талант (разбирайте нещо, за което не полагаш усилия, то си става от самосебе си, не нещо, което се учи, а нещо, което имаш по рождение, като сини очи, например), а Аня (учител в курса) е толкова заразяваща с ентусиазъм и положителна енергия, че ме спечели на минутата.
Веднага се записах на курса и получих първоначалния списък с необходими материали, които имахме няколко дни да набавим, както и предварителни уроци, които да ни запознаят с боите и това как реагира хартията на тях. Хартията за рисуване има различни видове – гладка, подходяща за графика и маркери; грапава за водни бои, различна плътност (дебелината на листа), но и различна текстура и различна попивателна способност.
Като добавим това, че и всяка четка си има свой “характер” и колко вода задържа и пренася на листа, колко гъвкава или твърда е – става съчетание от различни фактори, което да определи успеха или задоволството Ви от резултата от рисуването.
Уточняваме, че в този пост си говорим за рисуване за удоволствие, и рисуване за абсолютно начинаещи. Ако говорите руски, дамата, която провежда курсовете по акварелен скетчинг можете да намерите в YouTube, заедно с десетки безплатни уроци стъпка, по стъпка, с които можете да се учите да скицирате. Ако сте сравнително напреднали, то следвайте инструкциите на своя учител, който може да Ви насочи какво от неговия опит е най-удачно за техниките, които използвате и нивото, на което се обучавате.
Но нека разкажa по-подробно за материалите,
които са Ви необходими, когато тепърва започвате:
Молив
Независимо от хартията, която изберете и от това дали после повтаряте с тънкописец – купете си хубав молив.
Какво означават буквите?
Моливите HB са със средна твърдост – нито много твърди за да не накъсват листа, нито много меки за да не бъдат после трудни за изтриване с гума.
- H – твърд графит, колкото по-голямо е числото пред буквата, толкова по-твърд е графитът. Така молив 4H e по-твърд (и по-блед като следа) от молив H или 2H.
- B – мек графит. 4B е далеч по-мек от B или 2B и оставя по-тъмна, плътна, по-“мазна” следа. Цапа повече и самите ръце при докосване върху нарисуването, по-труден е за изтриване без да остане следа.
Първият молив, който купих избрах малко “напосоки” – чувала бях хубави отзиви за Derwent. Няколко месеца по-късно мога да кажа, че не бих купила отново този от снимката. Предпочитам моливите на Milan и винаги, когато намеря по книжарниците, си купувам поне по 1 (за всеки случай).
Гума
Препоръчително е да имате два вида гумa (въпреки, че и една е достатъчна).
- Първата ми гума е съвсем стандартна голяма бяла Milan. Трие добре без да се рони.
- В училище използвахме хлебни гуми, които ставаха на трохи, разпадаха се и не ми бяха никак любими за работа, но съвременните гуми са съвсем различни.
Указанията на учителката ни в курса бяха за сива хлебна гума (“клячка” на руски) на Faber Castel.
Текстурата й напомня мек, лепкав пластилин.
Отлично чисти следи или изветлява контурите преди повторение/оцветяване, без да оставя трохи или следи. Разкошна хлебна гума.
Хартия
Както споменахме в началото – едно от най-важните условия за добра (или дори прилична) рисунка с акварел е хартията – специална за акварел, тоест достатъчно плътна (поне 180г/м2, желателно около и над 250г./м2) и със специфична текстура.
Има десетки различни видове хартия, от които да изберете, ето няколко примерни.
Препоръчаната акварелна хартия за моя маратон по рисуване беше Palazzo 200g/m2 във вариант “Есен”, но тази, която намерих е “Марина”.
- Формат: A4
- Плътност: 200г/м2
- Брой листи: 20
- Текстура: фина, грапава
- Предимства: достъпна цена
- Недостатъци: недостатъчно плътна – силно се изкривява и “накъдря” от водата
- Цена: 4.90лв
- От къде да купите: Крис Арт (Варна), магазини онлайн
Daler Rowney AquaFine Texture
- Формат: 25*25см
- Плътност: 300г/м2
- Брой листи: 12
- Текстура: грапава
- Предимства: супер плътна, с идеална текстура
- Недостатъци: висока цена
- Цена: 12.90лв
- От къде да купите: Слънчоглед, специализирани книжарници, магазини онлайн
За рисуване за начинаещи с две ръце препоръчвам нарязания картон за акварел на Слънчоглед. Отлично, наистина отлично съотношение цена-качество и удобството да имате всичко готово, без да е необходимо да режете голям картон/кадастрон.
- Формат: А5 (има и в размер А4)
- Плътност: 250г/м2
- Брой листи: 25
- Текстура: грапава
- Предимства: плътна хартия, с отлична текстура
- Недостатъци: няма
- Цена: 3.40лв
- От къде да купите: Слънчоглед
Четки
“Защо?! Защо правя абсолютно същото, като учителката, а не ми се получава?! Защо нейните бои преливат така плавно и леко, а моите стават на черти?!” – [Мои въпроси от подготвителната част на курса.]
Отговорът беше съвсем прост – не само хартията играе важна роля, но от също толкова огромна важност е и четката.
Първата четка с която стартирах беше от синтетика – изкуствен косъм (с който бях свикнала при акрила), но който не е особено подходящ за акварел – именно защото не поемаше достатъчно вода цветовете ми се получаваха неравномерни, а преливането беше трудно.
Универсален размер четка за акварелното скициране (стилът на маратона, а после и на пълния курс, който следвам) е размер 4 – достатъчно дебела за оцветяване на по-големи площи, но достатъчно тънка за детайли. Качествената четка се събира в тънък връх за прецизна работа с боята.
Изпробвах 7 вида четки за рисуване и това са фаворитите ми:
- Da Vinci Kolinsky-Rotmarder
- Rosa Squirrel
Rosa e далеч по-евтин вариант, но по нищо не отстъпва на Kolinsky-Rotmarder на Da Vinci.
Не бих препоръчала четките с косъм от пони, защото се скубят силно, не оформят остър връх и не са лесни и прецизни за работа. Номер 4 подарих на децата, ето и номер 08:
Стигаме и до може би най-интересната (цветна) част:
Акварелните бои
Страхотни, и напълно достатъчни за начинаещи в рисуването са акварелните бои Сонет на Невская Палитра (Санкт Петербург).
- Силно пигментирани, ярки цветове,
- лесни за размесване,
- 16 цвята и комбинациите им са абсолютно достатъчни за начало в рисуването с водни бои.
Палитра
Имате ли нужда от палитра? Да. За да получите различна наситеност, да размесите цветове и/или за добро преливане трябва да смесите боята с вода.
- Първата палитра, която купих беше от Слънчоглед – пластмасова, с правоъгълни кутийки, сгъваема, средно голяма. По пластмасата водата се събира на капки и не е най-ефективното размесване.
- Разбира се, за палитра можете да използвате обикновена керамична чиния.
- Аз поръчах мини керамична палитра от AliExpess. Пристигна за около 2 месеца, невредима и супер симпатична.
Тънкописец
Важното, когато използвате тънкописец е да бъде водоустойчив. Отново препоръчват Faber Castel, заедно с една от може би най-популярните марки – Pigma MICRON, който е и моят избор.
Има различни дебелини – отлични за акварелен скетчинг и някои видове графика са 02 и 03, аз използвам различни размери – от 01 до 08.
Бял гел-ролер
За добавяне на отблясъци и коригиране на дребни детайли.
- В курса препоръчаха GELLY ROLL на Sakura, такъв купих и аз, в няколко дебелини.
- За ориентир – 08 е най-универсално приложима).
Организиране
За мен е този симпатичен малък дървен моливник.
Още от AGLEU