Витамин Д e не само витамин и про-хормон, но и фактор от изключителна важност за поддържането на здрава имунна система. Най-просто казано – не можете да имате оптимален имунитет при ниски нива на витамин D3, като това важи с особена важност за дихателната система.
Миналия месец Институтът за проучвания на хранителните вещества Grassroot Health публикува доклад “Доказателства, че суплементирането с витамин Д може да намали риска от свързани с инфлуенца и COVID-19 инфекции и смърт”, който подробно показва същестуващите проучвания в подкрепа на високи серумни нива на витамин D (кръвни изследвания) и връзката им с намалените случаи на дихателни заболявания, причинени от вируси.
В писмото преди публикуване (докладът подлежи на научна рецензия – “peer review” са представени данни от 212 COVID-19 пациента, хоспитализирани в три отделни болници в Южна Азия. Това са първите публикувани данни, които сравняват тежестта на симптомите със серумните нива на витамин D.
Всички случаи са потвърдени коронавирус заболявания, и са групирани, както следва:
- Леки – леки клинически симптоми (неразположение, болки в мускули, стави и др.), без диагноза за пневмония
- Обичайни – симптоми като висока температура, дихателни симптоми и потвърдени случаи на пневмония
- Тежки– случаи с хипоксия (недостиг на кислород) и дихателни проблеми
- Критични– случаи с дихателна недостатъчност, която изисква интензивна грижа (обдишване, интубация, апарати за дишане)
Нивата на витамин D са групирани по следния начин:
- Нормални – нива на витамин D от 30 ng/ml (75 nmol/L) и нагоре
- Недостатъчни – нива на витамин D между 21-29 ng/ml (51-74 nmol/L)
- Дефицит – нива на витамин D под 20 ng/ml (50 nmol/L)
Какво открива изследването?
Средното ниво на витамин Д за всички 210 случая е 24 ng/ml (59 nmol/L).
От всички случай на COVID-19
- 49 (23%) случая са категоризирани като леки със средни нива на витамин D от 31 ng/ml (78 nmol/L)
- 59 (28%) са категоризирани като обичайни, със средно ниво на витамин D от 27 ng/ml (68 nmol/L)
- 56 (26%) са категоризирани като тежки със средни нива на вирамин D от 21 ng/ml (53 nmol/L)
- 48 (23%) са критични, със средно ниво витамин D от 17 ng/ml (43 nmol/L)
- 86% от всички случаи сред пациентите с нормални нива на витамин D са леки, докато 73% от случаите на пациенти с дефицит на витамин D са тежки или критични
- За всяко стандартно отклонение в увеличението на нивата на витамин D, шасовете за лек случай в сравнение с тежък са 7.94 пъти повече, а шансовете за лек случай в сравнение с критичен са 19.61 по-високи
- Всички изходи са статистически значими
Авторът заключава, че:
“Това означава, че серумните нива на (OH)D в тялото могат да са причина за клиничния изход на пациентите, инфектирани с COVID-2019. Повишаване на серумните нива на витамин D – (OH)D в тялото може или да подобри клиничния изход или да предотврати най-лошите (тежки към критични) изходи. От друга страна, намаляването на нивата на серумния витамин (OH)D в тялото може да влоши клиничния изход от инфекция с Covid-2019.”
Друг лекар говори за суплементирането с витамин Д:
“Да приемате 800 UI витамин Д орално (през устата) е да не правите абсолютно нищо за нивата си на витамин Д.
(UI сa “интернационални единици” – обичайното измерване на витамин D3, 1000 UI са еквивалентни на 25мкг (микрограма) – бел.прев)
Когато бях педиатър (в момента е диетолог – бел. прев.), предписвах по 50000 UI витамин D седмично (около 7150 UI дневно – бел.прев.) на деца с дефицит на витамин Д и проверявахме отново нивата им след 8 седмици. Учудващ брой оставаха с дефицит и след това, въпреки, че някои от тях се връщаха към нормални нива на витамин D.
Ако нямате добро стомашно-чревно здраве и имате хронично възпаление, няма да усвоявате добре нутриенти. Ако диетата ви е богата на въглехидрати и бедна на мазнини, отново няма да усвоявате добре мастно-разтворимите витамини.”
! Имайте предвид, че за правилното усвояване на витамин D3 е необходимо да се приема и витамин К2.
Статията има чисто информативен характер и не следва да замести консултация с квалифицирано медицинско лице, както и да дава насоки са самолечение.