Повечето хора спазват нисковъглехидратна или кето диета с цел да свалят килограми, да регулират кръвната си захар, и/или да намалят кръвното си налягане. В повечето случаи, точно това са и реалните резултати.
Има случаи, обаче, в които придържащите се към този начин на хранене имат и неочакван положителен страничен ефект: подобрение на състоянието на кожата, включително по рядко появяване на акне и по-бързо заздравяване на пъпките и лезиите.
Как се развива акне?
Acne vulgaris имат почти 90 % от тийнейджърите и младежите, но също така често се среща и при възрастни. Според изчисления, в западните страни около 50 % от хората между 20 и 40 години се борят с акне. От друга страна, акнето е рядко срещано в много култури които следват (специфичната си) “традиционна диета”.
Акнето се развива като резултат на сложни процеси в самата кожа. Мастните жлези, които се намират във външния слой на кожата са свързани с фоликулите. Тези жлези произвеждат себум – мазна субстанция, която омазнява и поддържа косъмчетата и клетките на кожата. Когато тази стройна система от процеси е с нарушен баланс, един от резултатите е акне.
Завишени нива на ендроген (мъжки хормон) водят до повишаване секрецията на себум, което от своя страна до по-мазна кожа. Допълнително, започват да се произвеждат повече кожни клетки, но мъртвите клетки не могат да се излющят и отделят с необходимата скорост.
И така мъртвите и непремахнати клетки се смесват с допълнителния себум за да се получи запушване на порите или себумни тапи. Докато се случва този процес, бактериите, които се хранят със себум, също се включват в картинката.
Подобно на чревния микробиом, кожата също поддържа собствен баланс на бактериите. Един от типовете бактерии, позната като P. Acnes живее дълбоко във фоликулите на косъмчетата и обикновено може да бъде намерена във външния слой на кожата в малки количества.
При хора с акне, концентрацията на P. Acnes се увеличава значително, причинявайки “бели връхчета”, кисти и пустули.
Ролята на храненето при акне
До 60-те години на 20-ти век, базирано на предварителни проучвания се е вярвало, че храненето с захари и рафинирани въглехидрати влошава акнето. Проведени са изследвания, които целят да намерят връзка между определени храни и акнето, но такава не е намерена. Поради тази причина се приема че диетата не влияе на появата на акне.
Днес, мнението е различно. Вземайки предвид увеличаващите се изследвания през последното десетилетие сочещи че въглехидратите може да са основния виновник за появата на акне, заради отрицателния им ефект върху регулирането на хормоните.
Пример: Контролирано проучване от 2007 година сред 43 млади мъже предразположени към акне, показва че диета с ниско гликемично натоварване води до понижаване в броя на лезиите на акне в сравнение с диета с високо гликемично натоварване.
Допълнително при групата с ниско гликемично натоварване са наблюдавани понижени нива на андроген и инсулин, подобрение в чувствителността към инсулин и загуба на тегло. Тъкмо обратното се наблюдава в другата група, които наддават на тегло, увеличават нивата на инсулин и задълбочават инсулиновата си резистентност.
Важно е да се посочи че диетата не е била наистина нисковъглехидратна; само около 44 % от дневния прием е бил с ниско гликемично натоварване (грубо това са 220 грама въглехидрати при хранене с 2000 калории дневно). Вероятно е да има по-голямо подобрение с реално нисковъглехидратна диета или кето диета, които да осигуряват по-малко от 10 % от нужните калории от въглехидрати (останалите 90% от енергията идват от мазнини и протеини).
Нисковъглехидратна и кето диета при акне
Въпреки че контролирани изследвания за влиянието на ограничения прием на въглехидрати върху акнето предстоят, много хора отбелязват че кожата им се изчиства в резултат от нисковъглехидратна диета или кето диета.
Разбира се, има логична причина защо намаляването на приема на въглехидрати би помогнало на страдащите от акне.
В статия от 2012 италиански учени обсъждат потенциалните ползи от кетогенна диета при акне :
- Намаляване на нивото на инсулин: Повишеното ниво на инсулин стимулира производството на кожни клетки,себум и андрогени – всичко нужно за образуването на акне, а кетогенната диета значително намалява нивата на инсулин.
- Противовъзпалителни ефекти: Възпалението задвижва разрастването на акне. Нисковъглехидратната и кето диети доказано намаляват възпалението.
- Намаляване на IGF-1 (инсулино-подобен растежен фактор 1): Кетогенните диети намаляват нивата на IGF-1. Също както инсулина, IGF-1 увеличава производството на себум и оказва се, има голяма роля за акнето.
В интересно проучване от 2013-та година, което разглежда терапевтичното приложение на кетогенните диети при различни състояния, Паоли и екип твърдят, че въпреки, че има доказателства, че кето диетата е обещаваща при акне, са необходими рандомизирани контролни изследвания за да потвърдят ползите.
Кето или нисковъглехидратна диета: Коя е по-добра при акне?
Тъй като към момента няма изследвания за това дали стриктно нисковъглехидратните режими или кетогенните диети са по-добри при акне, е трудно да се определи какво ниво на ограничаване на въглехидратите би донесло най-добрите резултати. Подобно на отслабването и намаляването на кръвната захар, количеството въглехидрати, необходимо за потенциален контрол на акне може да се различава сред различните хора. Възможно е по-стриктните диети да са по-ефективни.
Съвети за максимални ползи от кето или нисковъглехидратна диета при акне
Споделяме някои допълнителни промени в диетата които могат да са полезни (а могат и да не са). Базирани са на предварителни данни и малки по обем изследвания, които трябва да се повторят за да знаем дали са реални доказателства.
- Консумирайте често мазна риба (или добавки с рибено масло): Дълговерижните Омега-3 мастни киселини, част от рибата имат противовъзпалителни качества и потенциално повлияват положително акне. Най-добрите източници на такива незаменими мастни киселини са сьомга, скумрия, сардини, херинга и аншоа.
- Яжте нисковъглехидратни зеленчуци: Листните зеленчуци, броколи, карфиол, аспержи могат да спомогнат за регулацията на хормоните и подобряване състоянието на кожата. Известен учен в сферата на дерматологията Бодо Мелник препоръчва палео диета, богата на зеленчуци за овладяване на акне.
- Избягвайте или намалете млечните продукти: Има данни, че млечните увеличават нивата на инсулин и IGF-1. Въпреки, че обезмасленото мляко изглежда има най-силна връзка с акнето, кашкавалите и меките сирена също могат да бъдат потенциален проблем.
- Пийте зелен чай: Зеленият чай е най-добрият източник на антиоксиданта EGCG (Epigallocatechin gallate). Изследване от 2016-та година открива, че зеленият чай може значително да намали лезиите от акне при зрели жени със средно до тежко акне.
- Избягвайте или намалете черния шоколад: Въпреки, че предходни изследвания показват липса на разлика между шоколада и други сладости, изследване от 2016-та година нпоказва, че дори на практика шоколад с 0% захар (99% съдържание на какао) може да влоши пъпките при кожа, склонна към акне. По тази причина можете да искате да намалите шоколада…за всеки случай.
- Дайте предимство на пресните, нисковъглехидратни храни: Дори ако не консумирате храни със захар или скорбяла, все пак може да приемате съставки, които да водят до кожни проблеми. Някои деликатесни салами често съдържат захар, царевичен сироп, пълнители и други добавки, които повишават нивата на инсулина и потенциално водят до възпаление. Придържайте се към пресните храни, винаги когато е възможно и четете етикетите на преработените меса и други пакетирани храни.
- Дайте на диетата известно време за да подейства: Парадоксално, някои хора споделят за влошаване на акнето непосредствено след започване на кето или нисковъглехидратна диета. Това, обаче е за кратък период и е част от процеса на кето-адаптация. За болшинството от хората пъпките и акнето намаляват при дългосрочно намаляване на консумацията на въглехидрати.
Накратко
Въпреки, че данните все още са предварителни, има много причини да вярваме, че нисковъглехидратният начин на хранене и кето диетите могат да повлияят положително на акнето.
Когато избирате богати на нутриенти нисковъглехидратни, пълноценни храни, които намаляват отделянето на инсулин и успокояват възпаленията, правите крачка към по-чиста и здрава кожа.
Нисковъглехидратната диета е безопасна, и като изключим сумата, която плащате за хранителните продукти, е безплатна. Затова защо не я изпробвате за няколко седмици и сами да видите как се отразява на кожата Ви?